What would be the concentration of a solution made by diluting 45.0 mL of 4.2 M KOH to 250 mL?

1 Answer
Aug 10, 2014

The concentration would be 0.76 mol/L.

The most common way to solve this problem is to use the formula

c1V1=c2V2

In your problem,

c1 = 4.2 mol/L; V1 = 45.0 mL
c2 = ?; V2 = 250 mL

c2=c1×V1V2 = 4.2 mol/L × 45.0mL250mL = 0.76 mol/L

This makes sense. You are increasing the volume by a factor of about 6, so the concentration should be about ¹/₆ of the original (¹/₆ × 4.2 = 0.7).