What would be the concentration of a solution made by adding 250 mL of water to 45.0 mL of 4.2 M KOH?

1 Answer
May 18, 2014

The concentration of the solution would be 0.64 mol/L.

Method 1

One way to calculate the concentration of a diluted solution is to use the formula

c1V1=c2V2

c1 = 4.2 mol/L; V1 = 45.0 mL = 0.0450 L
c2 = ?; V2 = (250 + 45.0) mL = 295 mL = 0.295 L

Solve the formula for c2.

c2=c1×V1V2 = 4.2 mol/L × 45.0 mL295 mL = 0.64 mol/L

Method 2

Remember that the number of moles is constant

n1=n2

n1=c1V1 = 4.2 mol/L × 0.0450 L = 0.19 mol

n2=c2V2=n1 = 0.19 mol

c2=n2V2=0.19 mol0.295 L = 0.64 mol/L

This makes sense. You are increasing the volume by a factor of about 7. So the concentration should decrease by a factor of about 7.

4.27 = 0.6