While sledding down a snowy hill Ed slowed down from 5 m/s to rest in a distance of 100 m. What was Ed's acceleration?

1 Answer

Since you also have time as an unknown value, you need 2 equations that combine these values. By using the equations of speed and distance for deceleration, the answer is:

a=0.125 m/s^2

Explanation:

1st way

This is the simple elementary path. If you are new to motion, you want to go this path.

Provided that the acceleration is constant, we know that:

u=u_0+a*t" " " "(1)

s=1/2*a*t^2-u*t" " " "(2)

By solving (1) for t:

0=5+a*t

a*t=-5

t=-5/a

Then substituting in (2):

100=1/2*a*t^2-0*t

100=1/2*a*t^2

100=1/2*a*(-5/a)^2

100=1/2*a*(-5)^2/a^2

100=1/2*25/a

a=25/(2*100)=0.125 m/s^2

2nd way

This path is not for beginners, as it is the calculus path. All it provides is actual proof of the above equations. I am just posting in case you are interested in how it works.

Knowing that a=(du)/dt we can transform by using chain rule through Leibniz's notation:

a=(du)/dt=(du)/dt*(dx)/dx=(dx)/dt*(du)/dx

Knowing that u=(dx)/dt gives us:

a=u*(du)/dx

By integrating:

a*dx=u*du

aint_0^100dx=int_5^0udu

a*[x]_0^100=[u^2/2]_5^0

a*(100-0)=(0^2/2-5^2/2)

a=5^2/(2*100)=25/(2*100)=1/(2*4)=0.125 m/s^2