An object uniformly accelerates from 15.0m/s west to 35.0m/s west. What is the rate of acceleration if the displacement during this time was 43.0m?

1 Answer
Oct 2, 2014

The kinematic equation to use in order to answer this problem is

v_"f"^"2"v2f = v_"i"^"2"v2i + 2ad2ad, where

v_"f"^"2"v2f is the final velocity squared
v_"i"^"2"v2i if the initial velocity squared
aa is acceleration
dd = displacement

Known:
v_"i"vi = 15.0m/s
v_"f"vf = 35.0m/s
dd = 43.0m

Unknown:
aa

Equation manipulated to solve for aa:

(v_"f"^"2" - v_"i"^"2")"/"2d = av2fv2i)/2d=a

Solution:

(35.0m"/s")"^2(35.0m/s)2 - (15.0m"/s")"^2(15.0m/s)2//(2)(43.0m)(2)(43.0m) = aa

(1230m^2"/s"^2(1230m2/s2 - 225m^2"/s"^2)225m2/s2)//86.0m86.0m =

(1005m^2"/s"^2)(1005m2/s2)//(86.0m)(86.0m) = 11.7m"/s"^211.7m/s2

Acceleration is 11.7m"/s"^211.7m/s2