A helicopter’s speed increases from 25 m/s to 60 m/s in 5 seconds. What is the acceleration of this helicopter?

2 Answers
Apr 17, 2018

The answer is "7 m/s"^27 m/s2.

Explanation:

"Acceleration"Acceleration = ("final speed " - " initial speed")/"time"=final speed initial speedtime

So

a = ("60 m/s " - " 25 m/s") / "5 s"a=60 m/s 25 m/s5 s

a = "35 m/s" / "5 s"a=35 m/s5 s

a = "7 m/s"^2a=7 m/s2

Apr 18, 2018

7 \ "m/s"^2

Explanation:

We use the basic kinematics equation,

v=u+at

  • u is the initial velocity of the object

  • a is the acceleration of the object

  • t is the time taken

Rearranging for a, we get:

a=(v-u)/t

  • v is the final velocity of the object

And so,

a=(60 \ "m/s"-25 \ "m/s")/(5 \ "s")

=(35 \ "m/s")/(5 \ "s")

=7 \ "m/s"^2