What is the average speed, on t in [0,5], of an object that is moving at 8 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t^2-5 on t in [0,3]?

1 Answer
Apr 25, 2018

The average speed is =3.92ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=t^2-5

v(t)=1/3t^3-5t+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=8ms^-1

v(0)=0-0+C=8

Therefore,

v(t)=1/3t^3-5t+8

v(3)=9-15+8=2

v(4)=64/3-20+8=28/3

The average speed is

(5-0)barv=int_0^3(1/3t^3-5t+8)dt+v(3)+v(4)

5barv=[1/12t^4-5/2t^2+8t]_0^3+2+28/3

=27/4-45/2+24+34/3

=19.58

barv=19.58/5=3.92ms^-1