What is the average speed, on t in [0,5], of an object that is moving at 8 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =5t^2-2t on t in [0,3]?

1 Answer
Jun 11, 2017

The average speed is =

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=5t^2-2t

v(t)=int(5t^2-2t)dt

=5/3t^3-t^2+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=0-0+C=8

Therefore,

v(t)=5/3t^3-t^2+8

When t=3,

v(3)=45-9+8=44ms^-2

When t in [3,5], the speed is =44ms^-1

The average speed is =barv

5barv=int_0^3(5/3t^3-t^2+8)dt+2*44

5barv=[5/12t^4-1/3t^3+8t]_0^3+88

5barv=135/4-9+24+88=136.75

barv=136.75/5=27.35ms^-1