What is the average speed, on t in [0,5], of an object that is moving at 8 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =5t^2-3t on t in [0,4]?

1 Answer
Nov 29, 2017

The average speed is =38.67ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=5t^2-3t

Then,

v(t)=int(5t^2-3t)dt=5/3t^3-3/2t^2+C

Plugging in the initial conditions at t=0

v(0)=8=0-0+C

C=8

Therefore,

v(t)=5/3t^3-3/2t^2+8 in the interval [0,4]

After that t>4, assume that the speed is constant

v(4)=5/3*4^3-3/2*4^2+8=320/3-28+8=86.67ms^-1

The average speed on the interval [0,5] is

5barv=int_0^4(5/3t^3-3/2t^2+8)dt+86.67*1

=[5/12t^4-1/2t^3+8t]_0^4+86.67

=(5/12*4^2-4^3/2+8*4)+86.67

=193.3

The average speed is

barv=193.3/5=38.67ms^-1