What is the average speed, on t[0,5], of an object that is moving at 7ms at t=0 and accelerates at a rate of a(t)=t22t on t[0,4]?

1 Answer
Dec 5, 2017

The average speed is =8.27ms1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=t22t

Then,

v(t)=(t22t)dt=13t322t2+C

Plugging in the initial conditions at t=0

v(0)=7=00+C

C=7

Therefore,

v(t)=13t3t2+7 in the interval [0,4]

After that t>4, assume that the speed is constant

v(4)=134342+8=6438=13.33ms1

The average speed on the interval [0,5] is

5¯v=40(13t3t2+7)dt+13.331

=[112t413t3+7t]40+13.33

=(11244433+74)+13.33

=41.33

The average speed is

¯v=41.335=8.27ms1