What is the average speed, on t in [0,5], of an object that is moving at 5 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =5-2t on t in [0,4]?

1 Answer
Feb 16, 2018

The average speed is =9.53ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration.

The acceleration is

a(t)=5-2t

The speed is

v(t)=inta(t)dt=int(5-2t)dt

=5t-t^2+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=5*0-0+C=5

Therefore,

v(t)=5t-t^2+5

The speed when t=4 is

v(4)=20-16+5=9ms^-1

The average speed on the interval [0,5] is

barv*(5-0)=int_0^4(5t-t^2+5)dt+9*1

5barv=[5/2t^2-1/3t^3+5t]_0^4+9

5barv=(40-64/3+20)-(0)+9=116/3+9=47.67

barv=47.67/5=9.53ms^-1