What is the average speed, on t in [0,5], of an object that is moving at 5 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t^2-2t on t in [0,4]?

1 Answer
Nov 16, 2017

The average speed is =6.07ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=t^2-2t

Then,

v(t)=int(t^2-2t)dt=t^3/3-2t^2/2+C

Plugging in the initial conditions at t=0

v(0)=5=0-0+C

C=5

Therefore,

v(t)=t^3/3-t^2+5 in the interval [0,4]

After that t>4, assume that the speed is constant

v(4)=4^3/3-4^2+5=64/3-16+5=10.33ms^-1

The average speed on the interval [0,5] is

5barv=int_0^4(t^3/3-t^2+5)dt+10.33*1

=[t^4/12-t^3/3+5t]_0^4+10.33

=(4^2/12-4^3/3+5*4)+10.33

=30.33

The average speed is

barv=30.33/5=6.07ms^-1