What is the average speed, on t in [0,5]t[0,5], of an object that is moving at 3 m/s3ms at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2t^2-2a(t)=2t22 on t in [0,2]t[0,2]?

1 Answer
May 2, 2017

The average speed is =3.53ms^-1=3.53ms1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

v(t)=inta(t)dtv(t)=a(t)dt

=int(2t^2-2)dt=(2t22)dt

=2/3t^3-2t+C=23t32t+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=0-0+C=3v(0)=00+C=3

Therefore,

v(t)=2/3t^3-2t+3v(t)=23t32t+3

v(2)=2/3*2^3-2*2+3=13/3v(2)=232322+3=133

The average value is

(5-0)barv=int_0^2(2/3t^3-2t+3)dt+13/3*3(50)¯v=20(23t32t+3)dt+1333

5barv=[2/3*1/4*t^4-2/2t^2+3t]_0^2+135¯v=[2314t422t2+3t]20+13

=(8/3-4+6)-(0)+13=(834+6)(0)+13

=14/3+13=53/3=143+13=533

barv=53/15=3.53ms^-1¯v=5315=3.53ms1