What is the average speed, on t in [0,5]t[0,5], of an object that is moving at 3 m/s3ms at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2t^2+1a(t)=2t2+1 on t in [0,2]t[0,2]?

1 Answer
Apr 15, 2017

The average speed is =8.33ms^-1=8.33ms1

Explanation:

The velocity is the integral of the acceleration

a(t)=2t^2+1a(t)=2t2+1

v(t)=int(2t^2+1)dtv(t)=(2t2+1)dt

=2/3t^3+t+C=23t3+t+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=3v(0)=3

v(0)=0+0+C=3v(0)=0+0+C=3

So,

v(t)=2/3t^3+t+3v(t)=23t3+t+3

v(2)=16/3+5=31/3v(2)=163+5=313

The average speed is

(5-0)barv=int_0^2(2/3t^3+t+3)dt+(31/3*3)(50)¯v=20(23t3+t+3)dt+(3133)

5barv=[2/3*1/4*t^4+1/2t^2+3t]_0^2+315¯v=[2314t4+12t2+3t]20+31

=8/3+2+6+31=125/3=83+2+6+31=1253

barv=1/5*125/3=25/3=8.33ms^-1¯v=151253=253=8.33ms1