What is the average speed, on t in [0,5]t[0,5], of an object that is moving at 12 m/s12ms at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) =5t^2-3ta(t)=5t23t on t in [0,4]t[0,4]?

1 Answer
Feb 12, 2018

Given:
Initial velocity of the object v0=12m/sv0=12ms at t=0t=0
To determine the average speed for t(0,5)t(0,5)
The acceleration is given by
a(t)=5t^2-3ta(t)=5t23t
We know that
a(t)=(dv)/dta(t)=dvdt
Separating variables,
dv=a(t)dtdv=a(t)dt
Substituting for a(t)a(t)
dv=(5t^2-3t)dtdv=(5t23t)dt
Integrating both sides
intdv=int(5t^2-3t)dtdv=(5t23t)dt
v=5/3t^3-3/2t^2+v0v=53t332t2+v0

At t=0, v0=12m/st=0,v0=12ms
Substituting
12=5/3(0)^3-3/2(0)^2+v012=53(0)332(0)2+v0
12=0-0+v012=00+v0
v0=12v0=12
Thus, the expression for the velocity given by
v(t)=5/3t^3-3/2t^2+12v(t)=53t332t2+12
Velocity at 4 sec is
v(4)=5/3(4)^3-3/2(4)^2+12v(4)=53(4)332(4)2+12
v(4)=106.667-37.5+12v(4)=106.66737.5+12
v(4)=81.167v(4)=81.167m/s
Average velocity for the interval is
Distance travelled is obtained by integrating the expression of velocity
v=(ds)/dtv=dsdt
Separating variables,
ds=v(t)dtds=v(t)dt
Substituting for v(t)v(t)
dv=5/3t^3-3/2t^2+12dtdv=53t332t2+12dt

Integrating both sides
intdv=int(5/3t^3-3/2t^2+12)dtdv=(53t332t2+12)dt
s(t)=5/12t^4-1/2t^3+12t+s0s(t)=512t412t3+12t+s0
Assuming the object starts from rest, s0=0
s(t)=5/12t^4-1/2t^3+12t+s0s(t)=512t412t3+12t+s0
At t-4s, the position is
s(4)=5/12(4)^4-1/2(4)^3+12t+0s(4)=512(4)412(4)3+12t+0
s(4)=122.667s(4)=122.667

Total distance travelled in the interval of 4 seconds is 122.667122.667m
Total time elapsed is 4 seconds

average speed = distance /time
=122.667/4=30.667 m/s=122.6674=30.667ms