What is the average speed, on t in [0,5], of an object that is moving at 10 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2t^2-10 on t in [0,3]?

1 Answer
Aug 6, 2017

The average speed is =1.6ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=2t^2-10

v(t)=2/3t^3-10t+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=0-0+C=10

Therefore,

v(t)=2/3t^3-10t+10 on the interval I=[0,3]

The total distance travelled in 5s is

d=int_0^3(2/3t^3-10t+10)dt+v(3)*2

=[1/3t^4-5t^2+10t]_0^3+(18-30+10)*2

=(27-45+30)+(-4)

=8

The average speed is

barv=8/5=1.6ms^1