What is the average speed of an object that is still at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t^2-4a(t)=t24 from t in [2, 3]t[2,3]?

1 Answer
Jan 12, 2018

4.58 m/secmsec

Explanation:

Acceleration of the object is given as,a=4t^2-4a=4t24
So,velocity will be (t^3)/3-4tt334t (by integrating)
Hence,displacement will be,
S=(t^4)/12-(2t^2)S=t412(2t2) (by integrating)
Hence,displacement with in t=2 to t=3 will be -4.58 meter
Now here distance=displacement that has happened in between 2 sec and 3 sec
Hence average speed with in this duration=(total distance covered/total time)
I.e (4.58/1)(4.581) m/secmsec or 4.58 m/secmsec