What is the average speed of an object that is not moving at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =5t-10 on t in [3, 5]?

1 Answer
May 11, 2016

v_a=51.25 m/s

Explanation:

(d v)/(d t)=a(t)

d v=a(t)*d t

int d v=int a(t) *d t

v=int(5t-10) *d t

v=5*t^2/2-10*t+C

t=0 rarr v=0 rarrc=0

v=5/2 t^2-10t

v_a=1/(5-3)int_3^5 |(5/2 t^2-10t)|d t

v_a=1/2[|5/2*t^3/3-10*t^2/2|_3^5]

v_a=1/2[(5/2*5^3/3-5*5^2)-(5/2*3^3/3-5*3^2)]

v_a=1/2[(625/6-125)-(45/2-45)]

v_a=1/2[(625-750)-(-45/2)]

v_a=1/2[-125+45/2]

v_a=|-51.25 |

v_a=51.25 m/s