What is the average speed of an object that is moving at 9 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2t+1 on t in [1,2]?

1 Answer
Mar 2, 2018

The average speed is =12.83ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=2t+1

v(t)=int(2t+1)dt

=t^2+t+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=9

v(0)=0+C=9

=>, C=9

Therefore,

v(t)=t^2+t+9

The average speed is

(2-)barv=int_1^2(t^2+t+9)dt

barv=[t^3/3+t^2/2+9t]_1^2

=(8/3+2+18)-(1/3+1/2+9)

=7/3+11-1/2

=12.83ms^-1