What is the average speed of an object that is moving at 9 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2t-5 on t in [1,4]?

1 Answer
Apr 1, 2017

The average speed is =3.5ms^-2

Explanation:

a(t)=2t-5

The speed is the integral of the acceleration

v(t)=int(2t-5)dt

v(t)=2/2t^2-5t+C

Initial conditions are,

v(0)=9

Therefore,

v(0)=0-0+C=9

So,

v(t)=t^2-5t+9

The average velocity is barv

(4-1)barv=int_1^4(t^2-5t+9)dt

3barv=[t^3/3-5/2t^2+9t]_1^4

=(64/3-40+36)-(1/3-5/2+9)

3barv=52/3-41/6=63/6=21/2

barv=7/2ms^-1