What is the average speed of an object that is moving at 8 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t^2-2t+4 on t in [0,3]?

1 Answer
Apr 3, 2018

The average speed is =13.25ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration.

a(t)=t^2-2t+4

v(t)=int(t^2-2t+4)dt=1/3t^3-t^2+4t+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=8

v(0)=0-0+0+C=8

Therefore,

v(t)=1/3t^3-t^2+4t+8

The average speed is

barv=1/(3-0)int_0^3v(t)dt=1/(3-0)int_0^3(1/3t^3-t^2+4t+8)dt

=1/3[1/12t^4-1/3t^3+2t^2+8t]_0^3

=1/3(81/12-9+18+24)

=13.25ms^-1