What is the average speed of an object that is moving at 8 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =5-6t on t in [0,2]?

1 Answer
Jun 4, 2017

The average speed is =9ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=5-6t

v(t)=int(5-6t)dt

v(t)=5t-6/2t^2+C

v(t)=5t-3t^2+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=0-0+C=8

So,

C=8

and

v(t)=5t-3t^2+8

The average speed is

2barv=int_0^2(5t-3t^2+8)dt

=[5/2t^2-3/3t^3+8t]_0^2

=(10-8+16)-(0)

=18

barv=(18)/2=9ms^-1