What is the average speed of an object that is moving at 8 m/s8ms at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2-t^2a(t)=2t2 on t in [0,2]t[0,2]?

1 Answer
Apr 8, 2017

The average speed is =9.33ms^-1=9.33ms1

Explanation:

The velocity is the integral of the acceleration.

a(t)=2-t^2a(t)=2t2

v(t)=int(2-t^2)dt=2t-1/3t^3+Cv(t)=(2t2)dt=2t13t3+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=8=0-0+Cv(0)=8=00+C

So,

C=8C=8

v(t)=2t-1/3t^3+8v(t)=2t13t3+8

We can calculate the mean speed

(2-0)barv=int_0^2(2t-1/3t^3+8)dt(20)¯v=20(2t13t3+8)dt

=[2/2t^2-1/12t^4+8t]_0^2=[22t2112t4+8t]20

=(4-4/3+16)-(0)=(443+16)(0)

=56/3=563

Therefore,

barv=1/2*56/3=28/3=9.33ms^-1¯v=12563=283=9.33ms1