What is the average speed of an object that is moving at 6 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t^2-5t+3 on t in [0,3]?

1 Answer
Jul 2, 2017

The average speed is =5.25ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=t^2-5t+3

v(t)=int(t^2-5t+3)dt

=1/3t^3-5/2t^2+3t+C

Plugging in the initial conditions,

v(0)=6

v(0)=0-0+0+C=6

=>, C=6

Therefore,

v(t)=1/3t^3-5/2t^2+3t+6

Let the average speed be barv

Then,

(3-0)barv=int_0^3(1/3t^3-5/2t^2+3t+6)dt

=[1/12t^4-5/6t^3+3/2t^2+6t]_0^3

=(1/12*3^4-5/6*3^3+3/2*3^2+6*3)-(0)

=15.75

barv=15.75/3=5.25ms^-1