What is the average speed of an object that is moving at 5 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =20-t^2 on t in [1,5]?

1 Answer
Apr 4, 2017

The average speed is =52ms^-1

Explanation:

The velocity is the integral of the acceleration.

a(t)=20-t^2

v(t)=int(20-t^2)dt

=20t-t^3/3+C

We apply the initial conditions to find C

v(0)=5

Therefore, C=5

So,

v(t)=20t-t^3/3+5

We can calculate the average value of the velocity

(5-1)barv=int_1^5(20t-t^3/3+5)dt

=[20/2t^2-t^4/12+5t]_1^5

=(250-625/12+25)-(10-1/12+5)

=(2675/12)-(179/12)

=208

So,

barv=208/4=52ms^-1