What is the average speed of an object that is moving at 4 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2t^2-t on t in [0,4]?

1 Answer
Nov 6, 2017

The average speed is =29/3ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=2t^2-t

v(t)=int(2t^2-t)dt=2/3t^3-1/2t^2+C

The initial conditions are

v=4ms^-1 when t=0

Plugging these values in the equation of v(t)

v(0)=2/3*0-1/2*0+C=4

Therefore,

C=4

v(t)=2/3t^3-1/2t^2+4

The average speed is

(4-0)barv=int_0^4(2/3t^3-1/2t^2+4)dt

4barv=[1/6t^4-1/6t^3+4t]_0^4

4barv=(128/3-8+4)-(0)

barv=1/4*116/3=29/3ms^-1