What is the average speed of an object that is moving at 3 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t^2-t on t in [0,4]?

1 Answer
Jun 22, 2016

v_a=5.67" "m/s

Explanation:

"we can solve either using the average value of a function,"
"or using definition of the average speed"

"solution using definition of average speed:"
"................................................................

v(t)=int a(t)*d t

v(t)=int (t^2-t)*d t

v(t)=1/3*t^3-1/2*t^2+C

"So " t=0" ; "v=3 m/s" ; "C=3

v(t)=t^3/3-t^2/2+3" *"

Delta s=int _0^4 v(t)*d t

Delta s=int_0^4 (t^3/3-t^2/2+3)d t

Delta s=|1/3*1/4*t^4-1/2*1/3*t^3+3*t|_0^4

Delta s=(1/12*4^4-1/6*4^3+3*4)-(1/12*0-1/6*0+3*0)

Delta s=(256/12-64/6+12)-0

Delta s=(256-128+144)/12=272/12" m , total distance covered(t=0;t=4)"

v_a=("total distance covered")/("given time interval")" definition of average velocity"

v_a=(272/12)/(4-0)=272/(4*12)=272/48=5.67" "m/s

"solution using the average value theorem:"
"................................................................

"using speed v(t) * function above"
v_a=1/(4-0)int_0^4 v(t)*d t

v_a=1/4int_0^4 (t^3/3-t^2/2+3)*d t

v_a=1/4[|1/3*1/4*t^4-1/2*1/3*t^3-3*t|_0^4]

v_a=1/4[(1/12*4^4-1/6*4^3+3*4)-(0)]

v_a=1/4[272/12]

v_a=5.67" "m/s