What is the average speed of an object that is moving at 3 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t^2-1 on t in [0,2]?

1 Answer
May 8, 2017

The average speed is =2.67ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=t^2-1

v(t)=int(t^2-1)dt

v(t)=1/3t^3-t+C

Plugging in the initial conditions

v(0)=0-0+C=3

So,

C=3

and

v(t)=1/3t^3-t+3

The average speed is

2barv=int_0^2(1/3t^3-t+3)dt

=[1/12t^4-1/2t^2+3t]_0^2

=(16/12-4/2+6)-(0)

=16/3

barv=(16/3)/2=2.67ms^-1