What is the average speed of an object that is moving at 3 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t-1 on t in [0,2]?

1 Answer
May 22, 2016

v_a=8/3" "m/s

Explanation:

v(t)=int a(t) d t

v(t)=int (t-1)d t

v(t)=t^2/2-t+C

"for t=0 ; v=3 ; C=3"

v(t)=1/2 t^2-t+3

"1-Solution using ' the average value' theorem :"

v_a=1/(2-0) int _0^2(1/2t^2-t+3)

v_a=1/2[|1/2*t^3/3-1/2 t^2+3t|_0^2]

v_a=1/2[(1/2*2^3/3-1/2*2^2+3*2)-0]

v_a=1/2[4/3-2+6]

v_a=1/2[4/3+4]

v_a=1/2[16/3]

v_a=16/6

v_a=8/3" "m/s

"2-Solution using definition of average velocity"

v_a=(Delta x)/(Delta t)=("displacement")/("time")

Delta x=int _0^2 v(t) d t=int _0^2 (1/2t^2-t+3)d x

Delta x=[|1/2*1/3*t^3-1/2 t^2-3t|_0^2]=[(1/2*1/3*2^3-1/2*2^2+3*2)-0]

Delta x=4/3-2+6" ; "Delta x=4/3+4" ; "Delta x=16/3" "m

v_a=(16/3)/2

v_a=16/6

v_a=8/3" "m/s