What is the average speed of an object that is moving at 3ms at t=0 and accelerates at a rate of a(t)=9t23 on t[3,5]?

1 Answer
Mar 30, 2017

3149m/s

Explanation:

a(t)=9t23

Speed, v=a(t)=9t23=9tt39+c

t=0,v=3 m/s c=3, therefore,
v=9tt39+3

Displacement,
s=v(t),

s3,5=53v(t)=539tt39+3=[92t2t436+3t]53

s3,5=[92(5)2(5)436+3(5)][92(3)2(3)436+3(3)]

s3,5=[225262536+15][8128136+9]

s3,5=[225262536+15][8128136+9]

s3,5=225281262536+8136+159

s3,5=144254436+6

s3,5=721369+6=5669

Average speed = displacement/time =5669÷2=56618=3149m/s