What is the average speed of an object that is moving at 25 m/s25ms at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2-2t^2a(t)=22t2 on t in [0,5]t[0,5]?

1 Answer
Jun 11, 2017

1 m/s1ms

Explanation:

NOTE: I am using the given a(t) as the acceleration term. Dimensionally, that doesn’t look quite right (m/(s^2))(ms2)?? If it should be a = 2 – 2*t^2 then the calculation of the final velocity will be different.

Average Velocity
v_a = (v_f + v_i) / 2    
where
v_a = average velocity (m/s)
v_i = initial velocity (m/s)
v_f = final velocity (m/s)

Final Velocity
v_f = v_i + a*t    
where
a = acceleration (m/(s^2))
t = time taken (s)

In this case:
v_f = v_i + (2 – 2*t^2) ;    v_f = 25 + (2 – 2*5^2)
v_f = 25 + -48 = -23
It is moving backwards, as indicated by the negative acceleration relative to the starting point. It initially had a forward direction, so it changed direction as well as velocity.

The average velocity is thus:

v_a = (v_f + v_i) / 2 = (-23+ 25)/2 = 1 m/s

This positive value just means that at time (5) it has not yet quite reached the location it was at at time (0). On average it only moved 1 meter over the time span and is now heading back.