What is the average speed of an object that is moving at 2ms at t=0 and accelerates at a rate of a(t)=5t on t[0,3]?

1 Answer
Apr 20, 2016

Given acceleration a(t)=5t
OR,dvdt=5t
,dv=5dttdt
,dv=5dttdt+c,where c= integration constant
v=5tt22+c ....(1)
Given at t=0,v=2ms
So c=2
and eq(1) becomes
v=5tt22+2

Now distance traversed during t=0t=3s

s=30vdt=30(5tt22+2)dt
=[5t22t36+2t]30=5322336+23=24m
Hence Average speed
=st=243=8ms