What is the average speed of an object that is moving at 18 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =t-8 on t in [1,4]?

1 Answer
Aug 14, 2017

v_"avg"=1.5" m"//"s"

Explanation:

We are given the following information:

  • |->abs(vecv)=18" m"//"s at " t=0

  • |->a(t)=t-8

  • |->t in [1,4]

We can begin by recognizing that acceleration is the derivative of velocity, or equivalently, velocity is the antiderivative/integral of acceleration.

We can take the integral of the provided equation for acceleration to find the equation for velocity at time t.

v(t)=int(t-8)dt

=>v(t)=1/2t^2-8t+C

We can use that v=18 when t=0 to find the constant C:

18=1/2(0)^2-8(0)+C

=>C=18

Therefore, we have: v(t)=1/2v^2-8t+18

Average velocity is given by:

v_"avg"=(Deltas)/(Deltat)

We can take the integral of v(t), t in [1,4] to find the position Deltas.

Deltas=int_1^4(1/2t^2-8t+18)dt

=>=1/6t^3-4t^2+18t|_1^4

=>1/6(4)^3-4(4)^2+18(4)-1/6(1)^3+4(1)^2-18(1)

=>64/6-64+72-1/6+4-18

=>9/2 " m"

Substituting this into our equation for average velocity:

v_"avg"=(9/2" m")/((4-1)"s")

=>=(9/2" m")/(3" s")

=>color(darkblue)(3/2" m"//"s")

=>=1.5" m"//"s"

Speed is the magnitude of velocity, and so the answer remains the same.