What is the average speed of an object that is moving at 18 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =4t-8 on t in [0,2]?

1 Answer
Jun 28, 2016

v_a=3.5" "m/s

Explanation:

"Strategy..."
diamond " find v(t) function"
diamond" use average value theorem"

diamond" --> "v(t)=int a(t) d t

v(t)=int (4t-8)d t

v(t)=4*1/2*t^2-8*t

v(t)=2t^2-8t+C

"for "t=0" ; " v=18" "m/s" ; ""then "C=18

v(t)=2t^2-8t+18

diamond" -->"v_a=1/(2-0)int_0^2v(t) d t

v_a=1/2int_0^2 (2t^2-8t+18)d t

v_a=1/2[|2*1/3*t^3-8*1/2*t^2+18*t|_0^2]

v_a=1/2[|2/3t^3-4t^2+18t|_0^2]

v_a=1/2[(2/3*2^3-8*2^2+18*2)-(0)]

v_a=1/2[16/3-32+36]

v=a=1/2[16/3+4]=1/2[(16+12)/4]=1/2[28/4]=1/2*7

v_a=3.5" "m/s