What is the average speed of an object that is moving at 12 m/s12ms at t=0t=0 and accelerates at a rate of a(t) =7-ta(t)=7t on t in [0,4]t[0,4]?

1 Answer
Mar 3, 2016

I found 5m/s5ms

Explanation:

I do not want to complicate it too much but I would integrate the acceleration to go back to the expression of velocity:
v(t)=inta(t)dt=int(7-t)dt=7t-t^2/2+cv(t)=a(t)dt=(7t)dt=7tt22+c
now we get the constant cc by imposing that at t=0t=0 we have v(0)=12m/sv(0)=12ms. So:
12=(7*0)-(0)^2/2+c12=(70)(0)22+c
so that c=12m/sc=12ms
so the velocity will be:
v(t)=7t-t^2/2+12v(t)=7tt22+12
that at t=4st=4s is:
v(4)=(7*4)-(4^2)/2+12=32m/sv(4)=(74)422+12=32ms

Average speed will be: (Deltav)/(Deltat)=(v(4)-v(0))/(4-0)=(32-12)/4=5m/s