What is the average speed of an object that is moving at 12 m/s at t=0 and accelerates at a rate of a(t) =2-3t^2 on t in [0,2]?

1 Answer
Jul 13, 2017

The average speed is =12ms^-1

Explanation:

The speed is the integral of the acceleration

a(t)=2-3t^2

v(t)=int(2-3t^2)dt=2t-t^3+C

Plugging in the initial conditions at t=0

v(0)=0-0+C=12, =>, C=12

So,

v(t)=2t-t^3+12

The average speed is

2barv=int_0^2(2t-t^3+12)dt

=[t^2-t^4/4+12t]_0^2

=(4-4+24)-(0)

barv=24/2=12

The average speed is barv=12ms^-1