What applied force is needed by a 5kg to accelerate 10 m/s2?

2 Answers
Jun 26, 2018

F_"net" = 50 NFnet=50N

Explanation:

Newton's 2nd Law says that

F_"net" = m*aFnet=ma

So, plugging in your data, F_"net" = 5 kg*10 m/s^2 = 50 (kg*m)/s^2Fnet=5kg10ms2=50kgms2

So the answer is F_"net" = 50 NFnet=50N.

I hope this helps,
Steve

Jun 27, 2018

5050 newtons

Explanation:

We use Newton's second law of motion, which states that,

F=maF=ma

where:

  • FF is the net force applied in newtons

  • mm is the mass of the object in kilograms

  • aa is the acceleration of the object in meters per second squared

So, we get:

F=5 \ "kg"*10 \ "m/s"^2

=50 \ "N" \ (because 1 \ "N"-=1 \ "kg m/s"^2)