If an object with uniform acceleration (or deceleration) has a speed of 4 m/s4ms at t=0t=0 and moves a total of 45 m by t=3t=3, what was the object's rate of acceleration?

1 Answer
Dec 30, 2015

a=22/3m/s^2a=223ms2

Explanation:

Data:-
Initial velocity=v_i=4m/s=vi=4ms
Distance =S=45 m=S=45m
Time taken =t=t_2-t_1=3-0=3s=t=t2t1=30=3s
Acceleration=a=??=a=??
Sol:-
We know that:-
S=v_i*t+1/2at^2S=vit+12at2
implies 45=4*3+1/2a3^245=43+12a32
implies 45=12+9/2a45=12+92a
implies 9/2a=33 implies 9a=66 implies a=66/9=22/3 m/s^292a=339a=66a=669=223ms2
implies a=22/3m/s^2a=223ms2