If an object with uniform acceleration (or deceleration) has a speed of 4 m/s4ms at t=0t=0 and moves a total of 18 m by t=5t=5, what was the object's rate of acceleration?

1 Answer
Apr 30, 2016

a=0,16 " "m/s^2" acceleration"a=0,16 ms2 acceleration
a=-0,16" "m/s^2" deceleration"a=0,16 ms2 deceleration
("acceleration")/("deceleration")=-1accelerationdeceleration=1

Explanation:

enter image source here

"in figure-1:"in figure-1:
"area under graph is equal to displacement of object"area under graph is equal to displacement of object

18=((4+4+Delta v)*5)/2

36=40+5 Delta v" "5 Delta v=36-40" "5 Delta v=4 " " Delta v=4/5=0,8" "m/s

tan alpha=a=(Delta v)/(Delta t)

a=(0,8)/5

a=0,16 " "m/s^2" acceleration"

"in figure-2"

18=((4+4-Delta v)*5)/2

36=(8-Delta v)5

36=40-5 Delta v

5v=40-36

5v=4
v=4/5=0,8 " "m/s

tan beta=a=-(0,8)/5

a=-0,16" "m/s^2" deceleration"