If an object with uniform acceleration (or deceleration) has a speed of 3ms at t=0 and moves a total of 58 m by t=6, what was the object's rate of acceleration?
1 Answer
Feb 21, 2016
a=20/9 m/s^2
a=-20/9 m/s^2
Explanation: