If an object is moving at 4 m/s4ms and accelerates to 6 m/s6ms over 3 seconds, what was the object's rate of acceleration?

1 Answer
Apr 12, 2016

a=2/3 m/s^2a=23ms2

Explanation:

v_i=4 m/s" initial velocity of object"vi=4ms initial velocity of object

v_l=6 m/s" last velocity of object"vl=6ms last velocity of object

t=3 st=3s

a=?" acceleration of object"a=? acceleration of object

"the object's rate of acceleration is given as "a=(Delta v)/(Delta t)

Delta v=v_l-v_i=6-4=2 m/s

Delta t=3-0=3

a=2/3 m/s^2