An object's velocity is given by v(t) = (t^2 -t +1 , t^3- 3t )v(t)=(t2t+1,t33t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=3 t=3?

1 Answer
Aug 27, 2017

The rate of acceleration is =24.52ms^-2=24.52ms2 in the direction =78.2^@=78.2 anticlockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(t^2-t+1, t^3-3t)v(t)=(t2t+1,t33t)

a(t)=v'(t)=(2t-1, 3t^2-3)

When t=3

a(3)=(5,24)

The rate of acceleration is

||a(3)||=sqrt((5)^2+(24)^2)=sqrt(601)=24.52

The direction is

theta=arctan(24/5)=78.2^@ anticlockwise from the x-axis