An object's velocity is given by v(t) = (t^2 -3t +2 , sint )v(t)=(t23t+2,sint). What is the object's rate and direction of acceleration at t=4 t=4?

1 Answer
Apr 29, 2017

The rate of acceleration is =5.04ms^-2=5.04ms2 in the direction =172.6=172.6º

Explanation:

Acceleration is the derivative of the velocity

a(t)=v'(t)

v(t)=(t^2-3t+2,sint)

a(t)=v'(t)=(2t-3,cost)

When t=4,

a(4)=(2*4-3,cos4)=(5,-0.65)

The rate of acceleration is

||a(4)||=sqrt((5)^2+(-0.65)^2)

=sqrt25.42=5.04

The direction is in the 2nd quadrant

theta=180-arctan(0.65/5)=172.6º