An object's velocity is given by v(t) = (2t^2 -t +2 , sint )v(t)=(2t2t+2,sint). What is the object's rate and direction of acceleration at t=3 t=3?

1 Answer
Jun 10, 2017

The rate of acceleration is =11.04ms^-2=11.04ms2 in the direction =5.14º clockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(2t^2-t+2,sint)

a(t)=v'(t)=(4t-1,cost)

So,

when t=3

a(3)=(11,cos3)=(11,-0.99)

The rate of acceleration is

=||a(3)||=sqrt(11^2+(-0.99)^2)=sqrt121.98=11.04

The direction is arctan(-0.99/11)=-5.14º