An object's velocity is given by v(t) = (2t^2 +t +1 , sin2t ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=5 ?

1 Answer
Aug 21, 2017

The rate of acceleration is =21.07ms^-2 in the direction of =4.6^@ clockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(2t^2+t+1,sin2t)

a(t)=v'(t)=(4t+1,2cos2t)

When t=5

a(5)=(21,2cos10)=(21,-1.68)

The rate of acceleration is

||a(5)||=sqrt(21^2+(-1.68)^2)=sqrt(443.8)=21.07

The direction is

theta=arctan(-1.68/21)=4.6^@ clockwise from the x-axis