An object's velocity is given by v(t) = (2t^2 +t +1 , sin2t )v(t)=(2t2+t+1,sin2t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=1 t=1?

1 Answer
Jun 2, 2018

The rate of acceleration is =5.069ms^-2=5.069ms2 in the direction =9.43^@=9.43 clockwise from the x-axis.

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity.

v(t)=(2t^2+t+1, sin2t)v(t)=(2t2+t+1,sin2t)

a(t)=v'(t)=(4t+1, 2cos2t)

Therefore,

When t=1

a(1)=(5,2cos2)= (5, -0.83)

The rate of acceleration is

||a(1)||=sqrt(5^2+(-0.83)^2)=5.069ms^-2

The direction is

theta=arctan(-0.83/5)=9.43^@ clockwise from the x-axis