An object's velocity is given by v(t) = (2t^2 +t +1 , sin2t ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=3 ?

1 Answer
Apr 7, 2017

The rate of acceleration is =13.04ms^-2 in the direction of =4.4º

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity.

v(t)=(2t^2+t+1,sin2t)

a(t)=v'(t)=(4t+1,2cos2t)

Therefore,

a(3)=(13,2cos6)=(13,0.96)

The rate of acceleration is

||a(3)||=sqrt(13^2+0.96^2)=13.04ms^-2

The direction is

theta=arctan(0.96/13)=4.4º