An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( tsin(pi/3t) , 2cos(pi/2t )- t ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=8 ?

1 Answer
Jun 16, 2017

The rate of acceleration is =3.47ms^-2 in the direction =196.8º anticlockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(tsin(1/3pit),2cos(1/2pit)-t)

a(t)=v'(t)=(sin(1/3pit)+1/3pitcos(1/3pit),-pisin(1/2pit)-1)

So,

when t=8

a(8)=(sin(8/3pi)+8/3picos(8/3pi),-pisin(4pi)-1)

=(-3.32,-1)

The rate of acceleration is

=||a(3)||=sqrt(3.32^2+(1)^2)=sqrt12.04=3.47

The direction is theta=180+arctan(1/3.32)=196.8º