An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( t-2t^3 , 4t^2-t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=2 ?

1 Answer
Apr 26, 2017

The rate of acceleration is =27.5 in the direction of =146.9º

Explanation:

Acceleration is the derivative of the velocity

a(t)=v'(t)

v(t)=(t-2t^3,4t^2-t)

a(t)=v'(t)=(1-6t^2,8t-1)

When t=2,

a(2)=(-23,15)

The rate of acceleration is

||a(2)||=sqrt((-23)^2+15^2)

=sqrt754=27.5

The direction is

in the second quadrant

theta=180-arctan(15/23)=146.9º