An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( t-2t^3 , 4t^2-t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=1 ?

1 Answer
Dec 18, 2017

The rate of acceleration is =8.6ms^-2 in the direction 144.5^@ anticlockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

a(t)=(dv)/dt

Here,

v(t)=(t-2t^3,4t^2-t)

a(t)=v'(t)=(1-6t^2,8t-1)

Therefore,

When t=1

a(1)=(1-6,8-1)=(-5,7)

The rate of acceleration is

||a(1)||=sqrt((-5)^2+(7)^2)=sqrt(25+49)=sqrt74=8.6ms^-2

The direction of acceleration is

theta=arctan(-5/7)=144.5^@ anticlockwise from the x-axis