An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( t-2t^3 , 4t^2-3t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=3 ?

1 Answer
Dec 21, 2016

The acceleration is the first derivative of the velocity, a(t) = (1-6t^2, 8t - 3)

which, evaluated at t=3 in standard form is

a=59.8 m/s^2 at a direction of 158.4°.

Explanation:

Taking the first derivative of the velocity, we get

a(t) = (1-6t^2, 8t - 3)

Evaluating this at t=3, we get #a(3) = (-53, 21)

The magnitude of this acceleration is found by Pythagorus' theorem because the two components above are perpendicular:

a = sqrt((-53)^2+21^2) = 59.8 m/s^2

The direction is found from theta = tan^(-1) (21/-53) = -21.6°

But this angle cannot be right, because it would describe an acceleration vector pointing into quadrant 4 - with positive x-component and negative y-component.

So, you must be careful in how you interpret this last result. If you did the tan^(-1) operation on a calculator (instead of using a rectangular to polar coordinator conversion function), you may not have the correct angle. This has happened here. When we did the division (21/-53), the calculator evaluates this as -0.39622.., but #tan^(-1) treats the negative result as though the numerator caused it to be negative, when in fact it was the denominator.

A diagram will sort out the problem. With a negative x-component and positive y-component, the direction must point into the second quadrant - we are off by 180°! The correct angle is 158.4°

Always include a diagram when solving two-dimensional vector problems. It will help you avoid errors in calculation.